Elektryczność jest kluczowym elementem większości przedsiębiorstw, niezależnie od dziedziny działalności. Ceny prądu dla firm mogą jednak znacznie różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak taryfa, zużycie, lokalizacja czy dostawca. W tym artykule przyjrzymy się średnim kosztom energii elektrycznej dla firm w Polsce.
Zobacz także: Czym jest przemysł 4.0?
Rozważanie różnych taryf
Cena 1 kWh prądu dla firmy zależy przede wszystkim od wybranej taryfy. W Polsce obowiązują różne grupy taryfowe, przeznaczone dla różnych użytkowników. Klient biznesowy może współpracować z zakładem energetycznym w oparciu o taryfy: A (dla dużych fabryk), B (dla dużych firm i gospodarstw rolnych) oraz C (dla małych i średnich firm).
Dla każdej taryfy przypisana jest indywidualna cena za 1 kWh energii, która może się zmieniać w czasie. Szczegółowe informacje na ten temat można odnaleźć w umowie lub cenniku sprzedawcy.
Składniki rachunku za prąd
Podczas podpisywania umowy na dostawy energii, warto zwrócić uwagę na wysokość poszczególnych składników rachunku. Cena jednego kilowata jest określona w pozycji ‘pobrana energia czynna’. Oprócz niej, w typowej umowie kompleksowej ujmuje się także wydatki związane z:
- Zobowiązaniami abonamentowymi.
- Zobowiązaniami sieciowymi (składniki zmienne i stałe).
- Zobowiązaniami jakościowymi.
- Zobowiązaniami przejściowymi.
- Zobowiązaniami OZE.
- Zobowiązaniami mocowymi.
- Zobowiązaniami kogeneracyjnymi.
Średnia cena prądu dla firm w 2024 roku
W pierwszej połowie 2024 roku, średnia cena prądu dla firm w Polsce wyniesie około 1 złoty za 1 kWh, uwzględniając wszystkie podatki (takie jak VAT i akcyzę) oraz koszty sprzedaży i dystrybucji. Firmy zapłacą maksymalnie 693 zł netto za 1 MWh i do tego ok. 440 złotych netto opłat dystrybucyjnych. Razem daje to koszt ok. 1150 złotych netto za 1 MWh do połowy roku 2024.
Porównanie cen prądu w różnych dostawcach
Różni dostawcy energii oferują różne stawki za prąd. Przykładowo, dla najpopularniejszej taryfy C11, różni dostawcy proponują następujące ceny:
- Enea: 2, 314 złotego za 1 kWh
- Energa: 2,29 złotego za 1 kWh
- E-ON: 3,1145 złotego za 1 kWh
- PGE: 2,100 złotego za 1 kWh
- Tauron: 2,1860 złotego za 1 kWh
Pamiętaj, że możesz również sprawdzić oferty alternatywnych dostawców prądu, takich jak Axpo, Polenergia, EWE, Fortum.
Jak obniżyć koszty prądu dla firm?
Istnieje kilka sposobów na obniżenie kosztów prądu dla firm. Przede wszystkim, warto regularnie sprawdzać i porównywać oferty różnych dostawców. Przy dużym zużyciu, nawet niewielka różnica w cenie za kWh może przekładać się na znaczne oszczędności.
Również wybór odpowiedniej taryfy może pomóc w oszczędzaniu na prądzie. Często taryfy z zmienną ceną za kWh są korzystniejsze dla firm, które zużywają więcej energii w godzinach nocnych lub w weekendy.
Podsumowanie
Koszt energii elektrycznej dla firm zależy od wielu czynników, takich jak taryfa, zużycie, lokalizacja czy dostawca. Dlatego też ważne jest regularne sprawdzanie i porównywanie ofert różnych dostawców. Pamiętaj, że nawet niewielka oszczędność na cenie za kWh może przekładać się na znaczne oszczędności w skali roku.