Strona główna
Technologia
Tutaj jesteś

Czy sztuczna inteligencja zastąpi programistów? Analiza

Technologia Data publikacji - 31 grudnia, 2023 Autor - Redakcja mackozer.pl
Czy sztuczna inteligencja zastąpi programistów

Czy sztuczna inteligencja zastąpi programistów? To pytanie rodzi się wśród wielu osób, zarówno tych pracujących w branży IT, jak i tych, którzy obserwują rozwój technologii z boku. Czy powinniśmy obawiać się, że nasza praca zostanie przejęta przez maszyny, czy raczej powinniśmy cieszyć się z możliwości, jakie stwarza sztuczna inteligencja? A może obie te rzeczy są prawdziwe w pewnym stopniu? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Czy sztuczna inteligencja zastąpi programistów?

Według raportu CPL Poland, Just Join IT i RocketJobs.pl, co trzeci pracodawca uważa, że AI nie zastąpi pracowników, a co czwarty jest wciąż niepewny co do konsekwencji, jakie niesie za sobą rewolucja sztucznej inteligencji w jego firmie. Niespełna 5 proc. respondentów z badanych firm wskazuje, że w przyszłości sztuczna inteligencja zastąpi część pracowników, a nieco ponad 1,5 proc. uważa, że stanie się to jeszcze w tym roku.

Co z programistami?

Ponad jedna trzecia badanych (około 37 proc.) uważa, że sztuczna inteligencja może przejąć pracę programistów. A aż 46 proc. badanych jest przekonanych, że ChatGPT może wykonywać zadania z zakresu wsparcia technicznego.

A co z zarobkami?

28 proc. badanych uważa, że AI spowoduje spadek wynagrodzeń, podczas gdy 17 proc. wierzy, że sytuacja będzie odwrotna. Ponad połowa (54 proc.) twierdzi, że AI nie będzie miała wpływu na poziom zarobków.

Jak sztuczna inteligencja wpłynie na rynek pracy?

Sztuczna inteligencja może wprowadzić zmiany na polskim rynku pracy, podobnie jak na rynkach pracy na całym świecie. Niektóre prace mogą być zautomatyzowane, co może prowadzić do zmniejszenia zapotrzebowania na pracowników w niektórych sektorach.

Nowe możliwości zawodowe

Sztuczna inteligencja może również tworzyć nowe możliwości zawodowe, generując popyt na specjalistów ds. technologii AI, inżynierów ds. danych, analityków AI oraz innych profesji związanych z rozwijającymi się technologiami.

Czy będziemy mówić komputerowi, co ma robić?

Przez lata rozwijane były różne sposoby komunikacji z komputerem. Najpierw pisaliśmy tak zwany kod maszynowy, potem nastąpił przełom w postaci języka C, dzięki któremu komunikacja z komputerem przybrała ludzką formę, a dzisiaj możemy korzystać z takich języków jak Java czy Python, dzięki którym rozmawiając z komputerem używamy jeszcze prostszej składni i konstrukcji opartych na słowach znanych z języka angielskiego.

Podsumowanie

Według badań, sztuczna inteligencja z pewnością wpłynie na rynek pracy, ale nie zastąpi całkowicie programistów. Wprowadzi jednak istotne zmiany, które mogą wymagać od programistów zdobycia nowych umiejętności i dostosowania się do nowych realiów. Dlatego ważne jest, aby śledzić rozwój AI i dostosowywać się do niego, zamiast bać się jego potencjalnych konsekwencji.

9. Przemysł cementowy – kluczowe etapy produkcji

Redakcja mackozer.pl

Nasz dział redakcyjny to ludzie z pasją, których pasjonują nowe technologie, sztuczna inteligencja, informatyka, i przemysł. Uwielbiamy także odkrywać nowe gadżety komputerowe, do smartfonów i nie tylko! Zostań z nami na dłużej!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?