Eter z wyszukiwarką stacji Radio Browser

W ubiegły weekend pojawiła się nowa beta Eteru dla iOS, a dzisiaj udostępniam nową betę dla Mac. W obu wersjach wprowadziłem kilka istotnych zmian i dodałem ważną funkcję.

Eter w wersji dla iOS i macOS posiada teraz wyszukiwarkę stacji korzystającą z API i bazy stacji Radio Browser. Dzięki temu z łatwością znajdziecie interesujące Was stacje.

Jeśli jednak jej tam nie będzie, dalej możecie dodać ją ręcznie, wpisując nazwę, adres URL strumienia oraz, opcjonalnie, adres URL obrazka. W tym ostatnim wypadku warto pobrać sobie obrazek np. na Dropboksa lub własny serwer i umieścić go w katalogu publicznie dostępnym, tak by Eter mógł go sobie wczytać.

Zmieniłem także sposób dodawania stacji do ulubionych. Teraz wybranie znalezionej stacji otwiera ją i rozpoczyna odtwarzanie strumienia. Aby dodać ją do ulubionych należy stuknąć w ikonę serduszka. W ten sam sposób można ją z ulubionych usunąć. W ten sposób zawsze możecie sprawdzić czy dany strumień działa, zanim go dodacie do ulubionych.

Obie wersje Eteru (iOS i macOS) korzystają z API iTunes do wyświetlania okładek, bazując na metadanych zawartych w streamie. To, czy dana okładka zostanie poprawnie pobrana z iTunes zależy w dużej mierze od tego co znajduje się we wspomnianych metadanych. I tak niektóre stacje do wykonawcy i tytułu dodają jeszcze jakieś swoje teksty np. „… w muzyka filmowa” (Open FM Muzyka Filmowa). W takim wypadku iTunes nie jest w stanie znaleźć okładki – akurat w przypadku tej stacji dodałem w kodzie wycinanie wspomnianego tekstu. Z kolei inne, co jest nagminne w przypadku ścieżek dźwiękowych z filmów nadają właśnie tylko tytuł i nazwę utworu, a np. taki Hans Zimmer – autor muzyki do wielu różnych filmów) – niemal na każdym albumie z soundtrackiem ma utwór „Main Titles” lub „End Titles”. W takim wypadku wyświetlana jest pierwsza okładka z listy zwróconej przez iTunes, co powoduje czasem, że przy utworze „Main Titles” z filmu „Helikopter w ogniu” wyświetla się okładka z albumu z soundtrackiem do filmu „Dunkierka” (gdzie Hans Zimmer także skomponował utwór pod tym wiele znaczącym tytułem).

Wreszcie wersja dla macOS (Catalyst) ma nieznacznie zmieniony interfejs. Nagłówki listy są mniejsze, odstępy pomiędzy poszczególnymi elementami na liście także są mniejsze. Pojawiło się także serduszko w prawym dolnym rogu do dodawania lub usuwania z ulubionych.

Najnowsza beta Eter dla Maca działa do 31 marca 2021 roku. Można ją pobrać TUTAJ.

Zaproszenie do testów beta Eter dla iOS/iPadOs w TestFlight.